• Napisz
  • +48 536-786-024 Zadzwoń
  • Ostrołęka, woj. mazowieckie Przyjedź

Wyprawka

Wyprawka

Wyprawka dla kociąt

 

Zanim w naszym domu pojawi się nowy domownik, musimy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych rzeczy. Oto co powinna zawierać kocia wyprawka:

Transporter
Transporter będzie potrzebny przez całe kocie życie. To w nim będziemy zwierzę przewozić do weterynarza lub do innego miejsca pobytu. Transporter powinien być bezpieczny i solidnie wykonany. Nie powinien być zbyt mały, gdyż ma nam służyć przez dłuższy okres czasu. Warto zaopatrzyć się w transporter z otwieraną górą (łatwiej włożyć kota do środka) oraz taki, do którego możemy kupić pasek na ramię (odciąża nadgarstki). Przy wyborze transportera plastikowego, zwróćmy uwagę na mechanizm zamykania drzwiczek – musi być mocny, aby zwierzak nie sforsował zamknięcia. Dodatkowo w takich transporterach spotkać możemy takie udogodnienia, jak miseczki zawieszane na drzwiczkach. 

opakowanie transportera dla kotaniebieski transporter dla kota

Kuweta
Czyli kocia toaleta. Przyszły właściciel ma do wyboru kuwetę krytą albo otwartą. Wybierając kuwetę, przede wszystkim zwróć uwagę na jej wielkość. Aby kuweta była wygodna, kot musi swobodnie się w niej obrócić i pokopać. Kuwety kryte mają dużo plusów: są wyposażone w filtry węglowe oraz drzwiczki, co ogranicza w znacznym stopniu nieprzyjemne zapachy, żwirek nie wysypuje się, kiedy kot intensywnie w nim grzebie, zapewniają kotu cichy kącik do załatwiania swoich potrzeb. Kuwety odkryte z kolei są zazwyczaj tańsze i zajmują mniej miejsca. W dłuższej perspektywie jednak zdecydowanie lepszym wyborem będzie kuweta kryta. Można również dokupić, wycieraczkę przed kuwetę.

kuweta dla kota zakrytakuweta dla kota częściowo odkrytakuweta dla kota otwarta

Łopatka
Zaopatrując się w kuwetę  trzeba pamiętać o wyborze łopatki do usuwania zużytego żwirku. Polecamy łopatki z dziurkami. 

łopatka do kuwety dla kota

Żwirek
Żwirek wsypujemy do kuwety. Do wyboru mamy kilka typów: bentonitowy (kamyczki), drewniany (w formie drewnianych granulek, najczęściej możemy go wyrzucać do toalety) oraz silikonowy (silikonowe granulki chłonące wilgoć). Ponadto żwirek może być zbrylający lub niezbrylający. Żwirek zbrylający wiąże wilgoć w grudki, dzięki czemu łatwiej go wybrać łopatką i wyrzucić. W trosce o komfort opiekunów, istnieje cała gama żwirków zapachowych, jednak należy wiedzieć, że zapachy te nie zawsze odpowiadają kotu (co może spowodować jego niechęć do korzystania z kuwety). Wybór żwirku zależy zatem od upodobań kota oraz naszych. Na początku najlepiej używać żwirku takiego jak w hodowli. Po jakimś czasie możemy wypróbować inny. U nas używamy Cats Best oraz Benka lawendowego. Można też dosypać neutralizator do kocich kuwet, który pochłania  nieprzyjemny zapach.

żwirek benitowy do kuwetyżwirek drewniany do kuwety

Miseczki
Przydadzą się nam trzy miseczki: jedna na wodę, druga na karmę suchą, trzecia na karmę mokrą (puszki, mięso). Proszę pamiętać, że kot musi mieć stały dostęp do świeżej wody !  Przed nalaniem świeżej wody, miseczkę powinno się umyć. Miski ceramiczne lub metalowe są trwalsze i wolniej się rysują niż plastikowe.  Ponadto są ciężkie, dzięki czemu trudniej kotu przesuwać je podczas jedzenia. Łatwiej też utrzymać ich czystość w porównaniu do misek plastikowych. Miseczka powinna być oczywiście wypełniona smaczną, pożywną, dobrej jakości karmą. Na samym początku warto karmić kota karmą, którą nasz kot jadł w poprzednim miejscu, żeby zbyt gwałtownie nie zmieniać jego diety. 

Koty z krótkimi pyszczkami, do takich należy kot brytyjski, mogą mieć problemy z pobieraniem pokarmu z klasycznych miseczek. Można również zakupić bardzo płaski talerzyk.

Dostępne są również specjalne miseczki  whisker . Ich głębokość jest odpowiednio dopasowana dla zwierząt o krótkich pyszczkach (między innymi kot brytyjski) zapewniając im komfort podczas jedzenia. Z kolei dzięki niskim krawędziom miski wąsy Brytyjczyków nie są podrażniane podczas jedzenia czy picia. Miska posiada również gumową podstawę, która zapobiega przesuwaniu się miski podczas picia.  Specjalne rowki w podstawie ułatwiają jedzenie. Dzięki nim, granulki karmy pozostają na miejscu i są łatwiejsze do uchwycenia

Na rynku dostępne są również poidełka, fontanny dla kota, o których możemy pomyśleć szczególnie latem.

miska ceramiczna dla kotamiska typu whiskertalerzyk dla kota

Drapak
Kot ma naturalny odruch ścierania pazurków, gdy te są już byt długie, dlatego kotu trzeba przygotować drapak. Może to być to prosty jednoelementowy owinięty sznurkiem słupek czy też rozbudowany drapak z budką, legowiskiem czy półkami do leżenia. Drapak ochrania meble, czy dywany przed zniszczeniem, ale ponadto daje możliwość do zabawy, rozciągnięcia stawów i mięśni, a także obserwację terytorium z góry. Wygląd drapaka zostawiam Waszym gustom. Brytyjczyki to jednak duże koty warto zainwestować w dobrze wykonany, stabilny, solidny i wytrzymały drapak.  Dobrze jeżeli siedzisko będzie miękkie, bo tam najczęściej będzie przesiadywał nasz kot, a drapak może stać się również jego legowiskiem. Aby zachęcić kota do korzystania z drapaka, możemy spryskać taki słupek preparatem o wabiącym kota zapachu lub udekorować go zabawkami wypełnionymi kocimiętką.

Zabawki 
Zabawki i zabawa z kotem jest ważna niezależnie od jego wieku. Wzmacnia się więzi pomiędzy właścicielem, a kotem, zaspokaja jego potrzebę ruchu czy też polowania. Istnieje bardzo duży wybór kocich zabawek, dzwoniące, świecące, szeleszczące. Koty lubią też zapach kocimiętki. Najpopularniejsze są wędki, myszki, piórka, piłeczki, szeleszczące tunele, leserki. Koty lubią gonić za światłem lasera –jednak musimy pamiętać, żeby nie świecić w kocie oczy – co może doprowadzić do uszkodzenia oka. 

wędka do zabawy z kotemtunel dla kotakrótka wędka do zabawy z kotem

Posłanko
Większość kotów samodzielnie wybiera sobie miejsce do leżenia i nie zawsze chcą korzystać z przygotowanych legowisk. Koty mogą mieć kilka ulubionych miejsc do spania, rano drzemać na krześle, potem na drapaku, po południu na dywanie, a wieczorem na kanapie czy łóżku. Jednak wiele kotów lubi budki i zadaszone legowiska. Egzamin zdają również poduchy czy kocyki poukładane na parapecie, fotelu czy kanapie. Najlepiej zaobserwować, gdzie kot chętnie wypoczywa i tam umieścić posłanie. 

Szczotki i grzebienie do pielęgnacji. 
Futro brytyjczyka jest gęste i pluszowe,  nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. W przypadku kota brytyjskiego krótkowłosego mieszkającego w domu wystarczy raz w tygodniu wyczesać martwą sierść.  Możemy użyć do tego gumowej rękawicy, która jednocześnie daję efekt masażu. Możemy stosować także szczotkę metalową, ale musimy pamiętać, że brytyjczyki mają grubą warstwę podszerstku, który można uszkodzić nadmiernym wyczesywaniem. Jednakże czesanie pobudza krążenie, dzięki czemu włosy rosną mocniejsze i lśniące, a ponadto usuwa nadmiar martwych kłaczków, które w przeciwnym wypadku nasz kot by zjadł, podczas rytuału wylizywania się. 

Nie musimy kupować szamponu, gdyż nie ma potrzeby kąpieli kotów, które same świetnie potrafią zadbać o swoją czystość. Kota kąpiemy jedynie wtedy jeżeli występuje taka konieczność.

rękawice gumowe do czesania kota

 

Gilotynka lub nożyczki do pazurków
Jeśli nasz kot nie wychodzi z domu, warto mu przycinać pazurki. Obcinanie końcówek pazurków pozwoli nam ograniczyć bolesne, przypadkowe udrapnięcia i pomoże ochronić nasze meble przed zniszczeniem, jest też niezbędnym warunkiem uczestnictwa kota w wystawie. Istnieje kilka przyrządów do obcinania kotom pazurków jednym z nich jest gilotynka, która ma okrągły otwór gdzie wkłada się pazur, oraz ostrza, które tną po przyciśnięciu dźwigni. W naszej hodowli używamy nożyczek, gdzie koci pazur wkłada się pomiędzy dwa ostrza w kształcie półksiężyca.

nożyczki do obcinania kocich pazurów

Nie sposób wymienić wszystkich dostępnych akcesoriów dla kotów. Z biegiem czasu zorientujemy się co jeszcze można kupić naszemu pupilowi. Na początek zadbajmy jednak o to, aby skompletować przynajmniej niezbędne, wyżej wymienione elementy kociej wyprawki. 

Z czasem możemy wybierać rzeczy mniej lub bardziej przydatne i kosztowne. Wszystko w zależności od zasobności naszego portfela, bo przecież w rozpieszczaniu naszego ukochanego mruczka nie ma nic złego.