O rasie
Kot brytyjski nazywany potocznie brytyjczykiem, to jedna z najstarszych europejskich ras kotów. Historia tego czworonoga jest dobrze udokumentowana, stąd wiemy, że rasa wywodzi się z czasów starożytnych, z okresu świetności imperium rzymskiego, obejmującego swoim zasięgiem także Egipt.
Ze starożytnych krain, już w II wieku naszej ery, dotarły do Wielkiej Brytanii, gdzie znakomicie się zadomowiły i skąd rozpoczęła się ich ekspansja na inne tereny.
Popularne dziś brytyjczyki krótkowłose to koty niezwykle lubiane i cenione, nie tylko ze względu na wygląd, ale też usposobienie. Cecha wyróżniająca to krępe, muskularne ciało i szeroka klatka piersiowa, zaliczane są do ras średnich i dużych, osiągając, u dorosłych osobników, od 3,5 do nawet 9 kilogramów.
Ta rasa wyróżnia się kilkoma rodzajami umaszczenia, chociaż najbardziej popularną i kojarzącą się z tą rasą jest maść niebieska. Dotychczas zanotowano jednak około 150 form ubarwienia - od jednokolorowych np. wspomniana barwa niebieska, przez liliowe, białe, czarne, rude, kremowe, czekoladowe, turkusowe, złociste, po dwubarwne a nawet trójbarwne. Ogon brytyjczyka jest okazały i puszysty, u podstawy grubszy, zwężający się ku zaokrąglonemu czubkowi. Z biegiem czasu koty brytyjskie krótkowłose zaczęto krzyżować z kotami perskimi i rosyjskimi, tworząc osobna odmianę kotów długowłosych.
Brytyjczyki to idealne zwierzęta domowe, świetnie dostosowują się do warunków, zarówno w dużych domach, jak i na znacznie mniejszych przestrzeniach. Są domatorami o umiarkowanym temperamencie, a ich usposobienie jest spokojne, ciche i niekonfliktowe. To koty bardzo inteligentne, potrafiące obdarzyć swojego opiekuna wielka miłością, oddaniem i przywiązaniem, lubią też dzieci oraz inne zwierzęta domowe. Czasami jednak, niczym angielscy lordowie, potrzebują chwili spokoju w miejscu odosobnionym i zdystansowania się wobec domowników. Wychodzą wtedy "po angielsku", ukradkiem, aby spędzić chwile w swojej samotni. Później wracają z ochotą do zabawy, obserwacji i przebywania w otoczeniu rodziny, z którą żyją.